ASA Logo

Race, Gender, and Class Section

Prior Section Officers

2010-11
Chair: Joya Misra (11)
Chair-Elect: Mignon Moore (12)
Secretary Trea: Mary E. Kelly (10)
Council: Antonia Randolph (11)
Elizabeth Bernstein (11)
Carolina Bank Munoz (12)
Shirley Jackson (12)
Adia Harvey (13)
Manuel Barajas (13)
Student: Glenda Flores (10)

2009-10
Chair: Maxine Leeds Craig (10)
Chair-Elect: Joya Misra (11)
Secretary Trea: Mary E. Kelly (10)
Council: Erica Chito Childs (10)
Milagros Peña (10)
Elizabeth Bernstein (11)
Antonia M. Randolph (11)
Shirley Jackson (12)
Carolina Bank Munoz (12)
Student: Glenda Flores (10)

2008-09
Chair: France Winddance Twine (09)
Chair-Elect: Maxine Leeds Craig (10)
Sec Treas: Mary E. Kelly (09)
Council: Shirley Jackson (10)
Carolina Bank Munoz (10)
Rodney D Coates (09)
Elizabeth Bernstein (09)
Milagros Peña (10)
Erica Chito Childs (10)
Student: Siobhan Brooks King (10)

2007-08
Chair: Joane Nagel (08)
Chair-Elect: France Winddance Twine (09)
Sec Treas: Anne R. Roschelle (08)
Council: Melanie E. L. Bush (08)
Celine-Marie Pascale (08)
Rodney D Coates (09)
Elizabeth Bernstein (09)
Milagros Peña (10)
Erica Chito Childs (10)
Student Siobhan Brooks King (10)

2006-07
Chair: Anthony J. Lemelle Jr. (07)
Chair-Elect: Joane Nagel (08)
Sec Treas: Anne R. Roschelle (08)
Council Tomas Enrique Encarnacion (07)
Mignon R. Moore (07)
Melanie E. L. Bush (08)
Celine-Marie Pascale (08)
Carla Devonn Brailey (09)
Rodney D Coates (09)
Student: Alexandra Murphy (09)

2005-06
Chair: Jean Ait Belkhir (06)
Chair-Elect: Anthony J. Lemelle, Jr. (07)
Sec Treas: Anne R. Roschelle (08)
Council: Tomas Enrique Encarnacion (07)
Mignon R. Moore (07)
Celine-Marie Pascale (08)
Melanie E.L. Bush (08)
Student: Carla Devonn Brailey (06)

2004-05
Chair: (Acting) Jean Ait Belkhir (05)
Chair-Elect: Jean Ait Belkhir (06)
Sec Treas: BarBara M. Scott (05)
Council: Tomas Enrique Encarnacion (07)
Mignon R. Moore (07)
Bart Landry (05)
James Fenelon (05)
Student: Carla Devonn Brailey (06)

2003-04
Chair: Susan A. Mann (04)
Chair Elect: Jean Ait Belkhir (05)
Sec Treas: BarBara M. Scott (05)
Council: Kamala Kempadoo (04)
Carrie Yang Costello (04)
Bart Landry (05)
James Fenelon (05)
Student: Natalia Sarkisian (04)

2002-03
Chair: M. Bahati Kuumba (03)
Chair Elect: Susan A. Mann (04)
Sec Treas: BarBara M. Scott (05)
Council: Vilma Ortiz (03)
Christine A. Gomez (03)
Kamala Kempadoo (04)
Carrie Yang Costello (04)
Bart Landry (05)
James Fenelon (05)
Student: Natalia Sarkisian (04)

2001-02
Chair: Marlese Durr (02)
Chair Elect: M. Bahati Kuumba (03)
Sec Treas: BarBara M. Scott (02)
Council: Joya Misra (02)
Hernan Vera (02)
Vilma Ortiz (03)
Christine A. Gomez (03)
Kamala Kempadoo (04)
Carrie Yang Costello (04)

2000-01
Chair: Maria Texler Segal (01)
Chair Elect: Marlese Durr (02)
Sec Treas: BarBara M. Scott (02)
Council: Sandra Harding (01)
Rodney Brod (01)
Joya Misra (02)
Hernan Vera (02)
Vilma Ortiz (03)
Christine A. Gomez (03)

1999-2000
Chair: Mary Romero (00)
Chair Elect: Maria Texler Segal (01)
Sec Treas: BarBara M. Scott (02)
Council: Joyce Chinen (00)
Susan Archer Mann (00)
Sandra Harding (01)
Rodney Brod (01)
Joya Misra (02)
Hernan Vera (02)

1998-99
Chair: Bernice McNair Barnett (99)
Chair Elect: Mary Romero (00)
Sec Treas: Anne Roschelle (99)
Council: Alton Okinaka (99)
Marcia Segal (99)
Jean Potuchek (99)
Joyce Chinen (00)
Susan Archer Mann (00)
Sandra Harding (01)
Rodney Brod (01)

1997-98
Chair: Jean Belkhir (98)
Chair Elect: Bernice McNair Barnett (99)
Sec Treas: Anne Roschelle (99)
Council: Brian Sherman (98)
Anna Karpathakis (98)
Alton Okinaka (99)
Marcia Segal (99)
Jean Potuchek (99)
Joyce Chinen (00)
Susan Archer Mann (00)
Student: Suzanne Leahy (98)

1996-97
Chair: Jean Belkhir (97\8)
Chair Elect: Jean Belkhir (98)
Sec Treas: Anne Roschelle (99)
Council: Bernice McNair Barnett (97)
Brian Sherman (98)
Anna Karpathakis (98)
Alton Okinaka (99)
Marcia Segal (99)
Jean Potuchek (99)
Student: Suzanne Leahy (98)