American Sociological Association

Section on Sociology of Sexualities

Sexualities Section Former Leadership

2018-2019

Chair: Carla Pfeffer
Chair-Elect: Tey Meadow
Past Chair: Cati Connell

Secretary-Treasurer: Georgiann Davis

Council Members:

  • Trevor Hoppe (3rd year)
  • Angela Jones (3rd year)
  • D’Lane Compton (2nd year)
  • Tristan Bridges (2nd year)
  • Shantel Buggs (1st year)
  • Kate Averet (1st year)

Student Representatives:

  • Emma Mishel
  • Apporva Ghosh

Newsletter Editor: Bethany Coston
Website Editor: Jeff Lockhart

Public Engagement Liaison:

  • Ryan Caldwell
  • Diane Wysocki

2017-2018

Chair: Cati Connell
Chair-Elect: Carla A. Pfeffer
Past Chair: Dawn Michelle Baunach

Secretary-Treasurer: Georgiann Davis

Council Members:

  • Rebecca Plante (3rd year)
  • Bernadette Barton (3rd year)
  • Trevor Hoppe (2nd year)
  • Angela Jones (2nd year)
  • D’Lane Compton (1st year)
  • Tristan Bridges (1st year)

Student Representatives:

  • Andrea Herrera
  • Tony Silva

Newsletter Editor: Bethany Coston
Website Editor: Jeff Lockhart

Public Engagement Liason:

  • Ryan Caldwell
  • Diane Wysocki

2016-2017

Chair: Dawn Michelle Baunach
Chair-Elect: Cati Connell
Past Chair: Lorena Garcia

Secretary-Treasurer: Georgiann Davis

Council Members:

  • Tey Meadow (3rd year)
  • Eric Anthony Grollman (3rd year)
  • Rebecca Plante (2nd year)
  • Bernadette Barton (2nd year)
  • Trevor Hoppe (1st year)
  • Angela Jones (1st year)

Student Representatives:

  • Shantel Buggs
  • Jody Ahlm

Newsletter Editor: Bethany Coston
Website Editor: Emily Kennedy

2015-2016

Chair: Lorena Garcia
Chair-Elect: Dawn Michelle Baunach
Past Chair: Hector Carrillo

Secretary-Treasurer: Catherine Connell (2013-2016)

Council Members:

  • Kimberly Kay Hoang (3rd year)
  • Melanie Heath (3rd year)
  • Tey Meadow (2nd year)
  • Eric Anthony Grollman (2nd year)
  • Rebecca Plante (1st year)
  • Bernadette Barton (1st year)

Student Representatives:

  • Clare Forstie
  • Amanda Stewart

Newsletter Editor: Bethany Coston
Website Editor: Trevor Hoppe

2014-2015

Chair: Hector Carrillo
Chair-Elect: Lorena Garcia
Past Chair: Salvador Vidal-Ortiz

Secretary-Treasurer: Catherine Connell (2013-2016)

Council Members:

  • Amin Ghaziani (3rd year)
  • Carla Pfeffer (3rd year)
  • Kimberly Kay Hoang (2nd year)
  • Melanie Heath (2nd year)
  • Tey Meadow (1st year)
  • Eric Anthony Grollman (1st year)

Student Representatives:

  • Suzan Walters
  • Abigail Ocobock

Newsletter Editor: Christin Munsch
Website Editor: Trevor Hoppe

2013-2014

Chair: Salvador Vidal-Ortiz
Chair-Elect: Hector Carrillo
Past Chair: Elizabeth Bernstein

Secretary-Treasurer: Catherine Connell (2013-2016)

Council Members:

  • Laurel Westbrook (3nd year)
  • Maura Kelly (3nd year)
  • Carla Pfeffer (2nd year)
  • Amin Ghaziani (2nd year)
  • Kimberly Kay Hoang (1st year)
  • Melanie Heath (1st year)

Student Representatives:

  • Amy Brainer
  • Lisa Miller

Newsletter Editor: Christin Munsch
Website Editor: Trevor Hoppe

2012-2013

Chair: Elizabeth Bernstein
Chair-Elect: Salvador Vidal-Ortiz
Past Chair: Kristen Schilt

Secretary-Treasurer: Lorena Garcia (2010-2013)

Council Members:

  • Amy Stone (3rd year)
  • Hector Carrillo (3rd year)
  • Laurel Westbrook (2nd year)
  • Maura Kelly (2nd year)
  • Carla Pfeffer (1st year)
  • Amin Ghaziani (1st year)

Student Representatives:

  • Tara McKay
  • Jeffrey Kosbie

Newsletter Editor: Christin Munsch
Website Editor: Trevor Hoppe

2011-2012

Chair: Kristen Schilt
Chair-Elect: Elizabeth Bernstein
Past Chair: Mary Bernstein

Secretary-Treasurer: Lorena Garcia (2010-2013)

Council Members:

  • Juan Battle (3rd year)
  • Ann Meier (3rd year)
  • Amy Stone (2nd year)
  • Hector Carrillo (2nd year)
  • Laurel Westbrook (1st year) Maura Kelly (1st year)

Student Representatives:

  • Eric Grollman
  • Trevor Hoppe

Newsletter Editor: Bayliss Camp
Website Editor: Trevor Hoppe

2010-2011

Chair: Mary Bernstein
Chair-Elect: Kristen Schilt
Past Chair: Beth Schneider

Secretary: Lorena Garcia (2010-2013)

Counci Members:

  • Eve Shapiro (3rd year)
  • Laura Carpenter (3rd year)
  • Juan Battle (2nd year)
  • Ann Meier (2nd year)
  • Amy Stone (1st year)
  • Hector Carrillo (1st year)

Student Representatives:

  • Corrine Reczek
  • Georgiann Davis

Newsletter Editor: Bayliss Camp
Website Editor: N/A

2009-2010

Chair: Beth Schneider
Chair-Elect: Mary Bernstein
Past Chair: Nancy Fischer

Secretary-Treasurer: Kristen Schilt (2007-2010)

Council Members:

  • Steven Epstein (3rd year)
  • Dawne Moon (3rd year)
  • Laura Carpenter (2nd year)
  • Eve Shapiro (2nd year)
  • Juan Battle (1st year)
  • Ann Meier (1st year)

Student Representatives:

  • Cati Connell
  • Maura Kelly

Newsletter Editor: Bayliss Camp
Website Editor: Tracy Ore

2008-2009

Chair: Nancy Fisher
Chair Elect: Beth Schneider
Past Chair: Thomas J. Linneman

Secretary-Treasurer: Kristen Schilt (2007-2010)

Council Members::

  • Elizabeth Armstrong (3rd year)
  • Kathleen Hull (3rd year)
  • Steven Epstein (2nd year)
  • Dawne Moon (2nd year)
  • Eve Shapiro (1st year)
  • Laura Carpenter (1st year)

Student Representative: Tey Meadow

Newsletter Editor: Bayliss Camp
Website Editor: Tracy Ore

2007-2008

Chair: Thomas J. Linneman
Chair-Elect: Nancy Fischer
Past Chair: Tina Fetner

Secretary-Treasurer: Kristen Schilt (2007-2010)

Council Members:

  • Mary Bernstein (3rd year)
  • Joane Nagel (3rd year)
  • Elizabeth Armstrong (2nd year)
  • Kathleen Hull (2nd year)
  • Dawne Moon (1st year)
  • Steven Epstein (1st year)

Student Representative: Elroi Windsor

Newsletter Editor: Bayliss Camp
Website Editor: Shawn Trivette

2006-2007

Chair: Tina Fetner
Chair-Elect: Thomas J. Linneman
Past Chair: Tracy Ore
Secretary-Treasurer: Nancy Fischer (2004-2007)

Council Members:

  • Susana Peña (3rd year)
  • Sharon Preves (3rd year)
  • Mary Bernstein (2nd year)
  • Joane Nagel (2nd year)
  • Elizabeth Armstrong (1st year)
  • Kathleen Hull (1st year)

Student Representative: Kristen Schilt

Newsletter Editor: Peter Chua
Website Editor: Jeffrey Sweat

2005-2006

Chair: Tracy Ore
Chair-Elect: Tina Fetner
Past Chair: Verta Taylor

Secretary-Treasurer: Nancy Fischer (2004-2007)

Council Members:

  • Tina Fetner (3rd year)
  • Kari Lerum (3rd year)
  • Susana Peña (2nd year)
  • Sharon Preves (2nd year)
  • Mary Bernstein (1st year)
  • Joane Nagel (1st year))

Student Representative: Julie Hartman

Newsletter Editor: Peter Chua
Website Editor: Jeffrey Sweat

2004-2005

Chair: Verta Taylor
Chair-Elect: Tracy Ore
Past Chair: Barry Adam

Secretary-Treasurer: Nancy Fischer (2004-2007)

Council Members:

  • Wendy Chapkis (3rd year)
  • Gloria González-López (3rd year)
  • Tina Fetner (2nd year)
  • Kari Lerum (2nd year)
  • Susana Peña (1st year)
  • Sharon Preves (1st year)

Newsletter Editor: Peter Chua
Website Editor: Jeffrey Sweat

Student Representative: Kegan Allee

2003-2004

Chair: Barry Adam
Chair-Elect: Verta Taylor
Past Chair: Melissa Sheridan Embser-Herbert

Secretary-Treasurer: Thomas J. Linneman (2001-2004)

Council Members:

  • Jyoti Puri (3rd year)
  • David Whittier (3rd year)
  • Wendy Chapkis (2nd year)
  • Gloria González-López (2nd year)
  • Tina Fetner (1st year)
  • Kari Lerum (1st year)

Student Representatives: 

  • Eve Shapiro
  • Salvador Vidal-Ortiz

Newsletter Editor: Teddy E. Kardash
Website Editor: Jeffrey Sweat

2002-2003

Chair: Melissa Sheridan Embser-Herbert
Chair-Elect: Barry Adam
Past Chair: Jodi O’Brien

Secretary-Treasurer: Thomas J. Linneman (2001-2004)

Council Members:

  • Paola Bacchaetta (3rd year)
  • Julia Ericksen 3rd year)
  • Jyoti Puri (2nd year)
  • David Whittier (2nd year)
  • Wendy Chapkis (1st year)
  • Gloria González-López (1st year)

Student Representatives: 

  • Eve Clark
  • Kevin David Vryan

Newsletter Editor: Teddy E. Weathersbee
Website Editor: Jeffrey Sweat

2001-2002

Chair: Jodi O’Brien
Chair-Elect: Melissa Sheridan Embser-Herbert
Past Chair: Beth Schneider

Secretary-Treasurer: Thomas J. Linneman (2001-2004)

Council Members:

  • Juan Battle (3rd year)
  • Joshua Gamson (3rd year)
  • Lionel Cantu (2nd year)
  • Julia Ericksen (2nd year)
  • Jyoti Puri (1st year)
  • David Whittier (1st year)

Student Representatives: 

  • Karl Bryant
  • Jeffrey Sweat

2000-2001

Chair: Beth Schneider
Chair-Elect: Jodi O’Brien
Past Chair: Valerie Jenness

Secretary-Treasurer: Rosemary Powers

Council Members:

  • Donald Barrett (3rd year)
  • Christy Ponticelli (3rd year)
  • Juan Battle (2nd year)
  • Joshua Gamson (2nd year)
  • Lionel Cantu (1st year)
  • Julia Ericksen (1st year)

Student Representatives: 

  • Tina Fetner
  • Denise Bullock

1999-2000

Chair: Valerie Jenness
Chair-Elect: Beth Schneider
Past Chair: Arlene Stein

Secretary-Treasurer: Rosemary Powers

Council Members:

  • Peter Nardi (3rd year)
  • Jodi O’Brien (3rd year)
  • Donald Barrett (2nd year)
  • Christy Ponticelli (2nd year)
  • Juan Battle (1st year)
  • Joshua Gamson (1st year)

Student Representatives:

  • Christine Robinson
  • Lionel Cantú

1998-1999

Chair: Arlene Stein
Chair-Elect: Valerie Jenness
Past-Chair: Steven Seidman

Secretary Treasurer: Melissa Herbert

Council Members:

  • Tracy Ore (3rd year)
  • Gilbert Zicklin (3rd year)
  • Peter Nardi (2nd year)
  • Jodi O’Brien (2nd year)
  • Christy Ponticelli (1st year)
  • Donald Barrett (1st year)

Student Representatives:

  • Christine Robinson
  • Lionel Cantú

1997-1998

Chair: Steven Seidman
Chair-Elect: Vera Whisman (unavailable)

Secretary-Treasurer: Melissa Herbert

Council Members:

  • Julia Ericksen (3rd year)
  • Stuart Michaels (3rd year)
  • Tracy Ore (2nd year)
  • Gilbert Zicklin (2nd year)
  • Peter Nardi (1st year)
  • Jodi O’Brien (1st year)

Student Representatives:

  • Steven Kurtz
  • Sharon Preves