American Sociological Association

Section on Race, Gender, and Class

Prior Officers

Prior Section Officers

2017-2018
Chair: Juan Battle (2018)
Chair-Elect: Elizabeth Armstrong (2018)
Secretary Trea: Vrushali Patil (2020)
Council: Irene Brown (2018)
Rachelle Brunn-Bevel (2018)
Hae Yeon Choo (2019)
Rashawn Ray (2019)
Nicholas Vargas (2020)
Sharon Yee (2020)
Student: Marisela Martinez-Cola (2017)
Student: Asleigh McKinzie (2017)

2016-2017
Chair: Nancy Naples (2017)
Chair-Elect: Juan Battle (2018)
Secretary Trea: Edward Morris (2017)
Council: Erynn Casanova (2017)
Jessica Fields (2017)
Irene Brown (2018)
Rachelle Brunn-Bevel (2018)
Hae Yeon Choo (2019)
Rashawn Ray (2019)
Student: Marisela Martinez-Cola (2017)
Student: Asleigh McKinzie (2017)

2015-2016
Chair: Adia Harvey Wingfield (2016)
Chair-Elect: Nancy Naples (2017)
Secretary Trea: Edward Morris (2017)
Council: Prudence Carter (2016)
France Widdance Twine (2016)
Christina Jackson (2016)
Erynn Casanova (2017)
Jessica Fields (2017)
Irene Brown (2018)
Student: Claudia Lopez (2016)
Student: Daisy Gonzalez (2016)

2014-2015
Chair: Nancy Lopez (2015)
Chair-Elect: Adia Harvey Wingfield (2016)
Secretary Trea: Edward Morris (2017)
Council: Lorena Garcia (2015)
Natalia Sarkisian (2015)
Prudence Carter (2016)
France Widdance Twine (2016)
Erynn Casanova (2017)
Jessica Fields (2017)
Student: Melissa Abad (2015)
Student: Claudia Lopez (2016)

2013-2014
Chair: Julie Bettie (2014)
Chair-Elect: Nancy Lopez (2015)
Secretary Trea: Patricia Banks (2014)
Council: Enobong (Anna) Branch (2014)
Elvia Ramirez (2014)
Lorena Garcia (2015)
Natalia Sarkisian (2015)
Prudence Carter (2016)
France Widdance Twine (2016)
Student: Melissa Abad (2015)

2012-2013
Chair: Nikki Jones (2013)
Chair-Elect: Julie Bettie (2014)
Secretary Trea: Patricia Banks (2014)
Council: Adia Harvey (2013)
Manuel Barajas (2013)
Enobong (Anna) Branch (2014)
Elvia Ramirez (2014)
Lorena Garcia (2015)
Natalia Sarkisian (2015)
Student: Patricia Seo (2013)

2011-2012
Chair: Mignon Moore (2012)
Chair-Elect: Nikki Jones (2013)
Secretary Trea: Patricia Banks (2014)
Council: Carolina Bank Munoz (2012)
Shirley Jackson (2012)
Adia Harvey (2013)
Manuel Barajas (2013)
Enobong (Anna) Branch (2014)
Elvia Ramirez (2014)
Student: Patricia Seo (2013)

2010-2011
Chair: Joya Misra (2011)
Chair-Elect: Mignon Moore (2012)
Secretary Trea: Mary E. Kelly (2011)
Council: Antonia Randolph (2011)
Elizabeth Bernstein (2011)
Carolina Bank Munoz (2012)
Shirley Jackson (2012)
Adia Harvey (2013)
Manuel Barajas (2013)
Student: Glenda Flores (2011)

2009-2010
Chair: Maxine Leeds Craig (2010)
Chair-Elect: Joya Misra (2011)
Secretary Trea: Mary E. Kelly (2010)
Council: Erica Chito Childs (2010)
Milagros Peńa (2010)
Elizabeth Bernstein (2011)
Antonia M. Randolph (2011)
Shirley Jackson (2012)
Carolina Bank Munoz (2012)
Student: Glenda Flores (2010)

2008-2009
Chair: France Winddance Twine (2009)
Chair-Elect: Maxine Leeds Craig (2010)
Sec Treas: Mary E. Kelly (2009)
Council: Shirley Jackson (2010)
Carolina Bank Munoz (2010)
Rodney D Coates (2009)
Elizabeth Bernstein (2009)
Milagros Peńa (2010)
Erica Chito Childs (2010)
Student: Siobhan Brooks King (2010)

2007-2008
Chair: Joane Nagel (2008)
Chair-Elect: France Winddance Twine (2009)
Sec Treas: Anne R. Roschelle (2008)
Council: Melanie E. L. Bush (2008)
Celine-Marie Pascale (2008)
Rodney D Coates (2009)
Elizabeth Bernstein (2009)
Milagros Peńa (2010)
Erica Chito Childs (2010)
Student Siobhan Brooks King (2010)

2006-2007
Chair: Anthony J. Lemelle Jr. (2007)
Chair-Elect: Joane Nagel (2008)
Sec Treas: Anne R. Roschelle (2008)
Council Tomas Enrique Encarnacion (2007)
Mignon R. Moore (2007)
Melanie E. L. Bush (2008)
Celine-Marie Pascale (2008)
Carla Devonn Brailey (2009)
Rodney D Coates (2009)
Student: Alexandra Murphy (2009)

2005-2006
Chair: Jean Ait Belkhir (2006)
Chair-Elect: Anthony J. Lemelle, Jr. (2007)
Sec Treas: Anne R. Roschelle (2008)
Council: Tomas Enrique Encarnacion (2007)
Mignon R. Moore (2007)
Celine-Marie Pascale (2008)
Melanie E.L. Bush (2008)
Student: Carla Devonn Brailey (2006)

2004-2005
Chair: (Acting) Jean Ait Belkhir (2005)
Chair-Elect: Jean Ait Belkhir (2006)
Sec Treas: BarBara M. Scott (2005)
Council: Tomas Enrique Encarnacion (2007)
Mignon R. Moore (2007)
Bart Landry (2005)
James Fenelon (2005)
Student: Carla Devonn Brailey (2006)

2003-2004
Chair: Susan A. Mann (2004)
Chair Elect: Jean Ait Belkhir (2005)
Sec Treas: BarBara M. Scott (2005)
Council: Kamala Kempadoo (2004)
Carrie Yang Costello (2004)
Bart Landry (2005)
James Fenelon (2005)
Student: Natalia Sarkisian (2004)

2002-2003
Chair: M. Bahati Kuumba (2003)
Chair Elect: Susan A. Mann (2004)
Sec Treas: BarBara M. Scott (2005)
Council: Vilma Ortiz (2003)
Christine A. Gomez (2003)
Kamala Kempadoo (2004)
Carrie Yang Costello (2004)
Bart Landry (2005)
James Fenelon (2005)
Student: Natalia Sarkisian (2004)

2001-2002
Chair: Marlese Durr (2002)
Chair Elect: M. Bahati Kuumba (2003)
Sec Treas: BarBara M. Scott (2002)
Council: Joya Misra (2002)
Hernan Vera (2002)
Vilma Ortiz (2003)
Christine A. Gomez (2003)
Kamala Kempadoo (2004)
Carrie Yang Costello (2004)

2000-2001
Chair: Maria Texler Segal (2001)
Chair Elect: Marlese Durr (2002)
Sec Treas: BarBara M. Scott (2002)
Council: Sandra Harding (2001)
Rodney Brod (2001)
Joya Misra (2002)
Hernan Vera (2002)
Vilma Ortiz (2003)
Christine A. Gomez (2003)

1999-2000
Chair: Mary Romero (2000)
Chair Elect: Maria Texler Segal (2001)
Sec Treas: BarBara M. Scott (2002)
Council: Joyce Chinen (2000)
Susan Archer Mann (2000)
Sandra Harding (2001)
Rodney Brod (2001)
Joya Misra (2002)
Hernan Vera (2002)

1998-1999
Chair: Bernice McNair Barnett (1999)
Chair Elect: Mary Romero (2000)
Sec Treas: Anne Roschelle (1999)
Council: Alton Okinaka (1999)
Marcia Segal (1999)
Jean Potuchek (1999)
Joyce Chinen (2000)
Susan Archer Mann (2000)
Sandra Harding (2001)
Rodney Brod (2001)

1997-1998
Chair: Jean Belkhir (1998)
Chair Elect: Bernice McNair Barnett (1999)
Sec Treas: Anne Roschelle (99)
Council: Brian Sherman (1998)
Anna Karpathakis (98)
Alton Okinaka (1999)
Marcia Segal (1999)
Jean Potuchek (1999)
Joyce Chinen (2000)
Susan Archer Mann (2000)
Student: Suzanne Leahy (1998)

1996-1997
Chair: Jean Belkhir (1997/8)
Chair Elect: Jean Belkhir (1998)
Sec Treas: Anne Roschelle (1999)
Council: Bernice McNair Barnett (1997)
Brian Sherman (1998)
Anna Karpathakis (1998)
Alton Okinaka (1999)
Marcia Segal (1999)
Jean Potuchek (1999)
Student: Suzanne Leahy (1998)

Race, Gender, and Class Section