American Sociological Association

Section on History of Sociology

Section History

 

Cumulative Listing of Section Officers for the History of Sociology Section of the ASA

2016-2017

Chair: Peter Kivisto
Chair-Elect: David L. Swartz
Sect/Treas: Christian Dayé

Council:

Erik Schneiderhan
Eleanor Townsley
Chad Alan Goldberg
John W. Mohr
J.I. (Hans) Bakker
George Steinmetz

Student Reps:

Christine Bucior
Brandon Sepulvado

2015-2016

Chair: Martin Bulmer
Chair-Elect: Peter Kivisto
Sect/Treas: Christian Dayé

Council:

Peter Kivisto
Erik Schneiderhan
Eleanor Townsley
Chad Alan Goldberg
John W. Mohr

Student Reps:

Mathieu H. Desan
Brandon Sepulvado

 

2014-2015

Chair: Neil Gross
Chair-Elect: Martin Bulmer
Sect/Treas: Christian Dayé

Council:

Norbert Wiley
Mustafa Emirbayer
Peter Kivisto
Erik Schneiderhan
Eleanor Townsley

Student Reps:

Amanda Maull
Mathieu H. Desan

 

2013-2014

Chair: Alan Sica
Chair-Elect: Neil Gross
Sect/Treas: Erik Schneiderhan

Council:

Marcel Fournier
Jeffery Olick
Norbert Wiley
Mustafa Emirbayer
Peter Kivisto

Student Reps:

Laura Ford
Amanda Maull

 

2012-2013

Chair: Richard Swedberg
Chair-Elect: Alan Sica
Sect/Treas: Erik Schneiderhan

Council:

Neil McLaughlin
Vera Zolberg
Marcel Fournier
Jeffery Olick
Neil Gross
Norbert Wiley

Student Reps:

Marcus Hunter
Michael Bare
Laura Ford

 

2011-2012

Chair: Gary Alan Fine
Chair-Elect: Craig Calhoun
Sect/Treas: Anne Frances Eisenberg

Council:

Kevin B. Anderson
Matteo Bortolini
Anthony J. Blasi

Student Rep: Kristin Haltinner

 

2010-2011

Chair: Gary Alan Fine
Chair-Elect: George Ritzer
Sect/Treas: Anne Eisenberg

Council:

Kevin Anderson
Matteo Bortolini
Anthony Blasi
Kay Broschart
Vera Zolberg
Marcus Hunter

Student Rep: Kristin Haltinner

 

2009-2010

Chair: Craig Calhoun
Chair-Elect: Gary Alan Fine
Sect/Treas: Anne Eisenberg

Council:

Kevin Anderson
Matteo Bortolini
Anthony Blasi
Kay Broschart
Richard Swedberg

Student Reps:

Michelle Christian
Kristin Haltinner

 

2008-2009

Chair: Charles Camic
Chair-Elect: Craig Calhoun
Sect/Treas: Mikaila Mariel Lemonik Arthur

Council:

Anthony Blasi
Kay Broschart
Richard Swedberg
Silvia Pedraza
Alford A. Young Jr.

Student Rep: Michelle Christian

 

2007-2008

Chair: Jennifer Platt
Chair-Elect: Charles Camic
Sect/Treas: Mikaila Mariel Lemonik Arthur

Council:

Richard Swedberg
Uta Gerhardt
Betsy Lucal
Silvia Pedraza
Alford A. Young Jr.

Student Rep: None

 

2006-2007

Chair: Eleanor Townsley
Chair-Elect: Jennifer Platt
Sect/Treas: Mikaila Mariel Lemonik Arthur

Council:

Lawrence T. Nichols
Jack Nusan Porter
Uta Gerhardt
Betsy Lucal
Silvia Pedraza
Alford A. Young Jr.

Student Rep: None

 

2005-2006

Chair: Edward A. Tirakian
Chair-Elect: Eleanor Townsley
Sect/Treas: Jill M. Niebrugge-Brantley

Council:

Donald Cunnigen
Doris Wilkinson
Lawrence T. Nichols
Jack Nusan Porter
Uta Gerhardt
Betsy Lucal

Student Rep: Yolanda Yvette Johnson

 

2004-2005

Chair:Susan Hoecker-Drysdale
Chair-Elect: Edward A. Tirakian
Sect/Treas: Jill M. Niebrugge-Brantley

Council:

Robert Antonio
Edward A. Tiryakian
Donald Cunnigen
Doris Wilkinson
Lawrence T. Nichols
Jack Nusan Porter

Student Rep: Yolanda Yvette Johnson

 

2003-2004

Chair: Patricia Madoo Lengermann
Chair-Elect: Susan Hoecker-Drysdale
Sect/Treas: Jill M. Niebrugge-Brantley

Council:

Kay Richards Broschart
Larry T. Reynolds
Robert Antonio
Edward A. Tiryakian
Donald Cunnigen
Doris Wilkinson

Student Rep: Connie D. Frey

 

2002-2003

Chair: Mike F. Keen
Chair-Elect: Patrician Madoo Lengermann
Sect/Treas: Kathleen Slobin

Council:

Mary Jo Deegan
Susan Hoecker-Drysdale
Kay Richards Broschart
Larry T. Reynolds
Robert Antonio
Edward A. Tiryakian

Student Rep: Connie D. Fray

 

2001-2002

Chair: Michael R. Hill
Chair-Elect: Mike F. Keen
Sect/Treas: Kathleen Slobin

Council:

Edward A. Tiryakian
Terry Nichols Clark
Mary Jo Deegan
Susan Hoecker-Drysdale
Kay Richards Broschart
Larry T. Reynolds

Student Rep: Robert D. Woodberry

 

2000-2001

Chair: Helena Znaniecki Lopata
Chair-Elect: Michael R. Hill
Sect/Treas: Kathleen Slobin

Council:

Eleanor Townsley
Brenda A. Hoke
Edward A. Tiryakian
Mary Jo Deegan
Susan Hoecker-Drysdale

Student Rep: Robert D. Woodberry

 

***Became a full section in Fall 1999 

1997-1999
Section- in-Formation

Acting Chairs:

Jill Niebrugge Brantley
Patricia Madoo Lengermann